Musica Nova

I Międzynarodowy Konkurs Fortepianowy MUSICA NOVA odbył się 03.06.2022 roku i skierowany był do uczniów szkół muzycznych I stopnia. Celem rywalizacji młodych pianistów była popularyzacja muzyki współczesnej oraz oswajanie uczniów ze współczesnym językiem muzycznym. Z tego powodu wymaganiem programowym było między innymi wykonanie utworu skomponowanego po 1950 roku.

Występy młodych pianistów oceniało Jury w składzie:
przewodniczący Karol Radziwonowicz - pianista, pedagog, wykładowca klasy fortepianu w ZPSM nr 1 oraz UMFC w Warszawie;
Paweł Zawadzki - pianista i pedagog, wykładowca AM we Wrocławiu, konsultant CEA, laureat i juror konkursów pianistycznych;
Swietłana Doniec-Łysenko - pedagog z wieloletnim doświadczeniem, wykształciła wielu wybitnych pianistów, nauczyciel naszej szkoły, założycielka Akademii Wirtuozowskiej.

Ich werdykt brzmiał następująco:

I GRUPA
I miejsce - Pola Dąbrowska - PSM I st. im. K. Serockiego w Gubinie;
II miejsce - Tamara Białek – PSM I st. im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu oraz ex aequo Antonia Grzegorska - PSM I st. im. F. Chopina w Krośnie Odrzańskim;
III miejsce - Palina Braun - PSM I st. im. S. Moniuszki w Słubicach oraz ex aequo Hanna Gredka - PSM I st. im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp.
Wyróżnienia - Wiktoria Lechowska – PSM I st. im. S. Moniuszki w Słubicach oraz Zofia Matkowska - PSM I st. im. S. Moniuszki w Słubicach

II GRUPA
I miejsce - Piotr Prokopów - PSM I st. im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp.
II miejsce - Gabriela Nowakowska - Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Poznaniu;
III miejsce - Weronika Ziemba - PSM I st. im. K. Serockiego w Gubinie.
Wyróżnienia - Zuzanna Zajkowska - PSM I st. im. K. Serockiego w Gubinie oraz  Helena Pilarska - PSM I st. im. S. Moniuszki w Słubicach

III GRUPA
I miejsce - nie przyznano;
II miejsce - nie przyznano;
III miejsce - Antoni Kuźbicki - PSM I st. im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu;
Wyróżnienia - Zofia Chmielewska - PSM I st. im. S. Moniuszki w Słubicach oraz Anna Szymańska - PSM I st. im. S. Moniuszki w Słubicach.

Jury postanowiło przyznać GRAND PRIX konkursu dla Piotra Prokopów! Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem występu tego młodego pianisty.

Poniżej przedstawiamy film z koncertu laureatów. (AM).