Warsztaty wakacyjne 2022

Słubickie Towarzystwo Muzyczne wraz ze Społeczną Niepubliczną Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I st. w Słubicach oraz Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. St. Moniuszki w Słubicach było organizatorem wakacyjnych warsztatów przyrodniczych pod hasłem „edukacja dla przyrody pogranicza”. Celem warsztatów było m.in. pokazanie uczestnikom jak wiele wspólnego mają ze sobą muzyka i przyroda.
Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzieli się, jakie owady są pożyteczne i dlaczego pszczoły znajdują się w tej grupie, oglądali, dotykali, wąchali a nawet próbowali ich wytworów. Jednym z nich był wosk, z którego stworzyl wspaniałe świeczki.

Drugiego dnia bliżej natury "las zaszumiał". W "Dolinie Uradu - domek na drzewie" dzieci odkrywały prawdziwą różnorodność gliny: od sterty, którą można pomylić z odpadem poprzez własnoręcznie wykonane figurki i patery; na całym domu wykonanym w zapomnianej technologii skończywszy. Z lupą w ręku podziwiali mikro świat owadów.

W kolejnym dniu uczestnicy warsztatów wyszli na słubickie łąki szukać roślin. Były kolorowe i pachnące, i jadalne, i trujące. Robili zielnik, aby lepiej zapamiętać magiczne wręcz właściwości ich znalezisk. Gościli również telewizję, której opowiadali o kanapkach z koniczyną.

Przedostatniego dnia dzieci udały się do Muzeum Łąki w Owczarach. Tam dowiedzieli się, jak ważne są trawy i w ilu wariantach występują. Zagrali też w grę terenową poszukując Lasu Pokoju. Następny był Słońsk z orzeźwiającą niespodzianką w postaci lodów. Przy okazji zagłębiali się w fascynujący świat ptaków w ośrodku muzealno - edukacyjnym Parku Narodowego "Ujście Warty". Było aktywnie i interesująco, jak zawsze.

Ostatniego dnia warsztatów uczestnicy uwalniali wewnętrznego artystę, stworzyli wspaniałe prace z owczej wełny, pomalowali torby (dominowały motywy łąkowe) oraz otrzymali nagrody.

Warsztaty były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. (AM).